Zadbaj o zdrowe zęby !

Zdrowie naszych zębów jest o wiele ważniejsze, niż może nam się wydawać. Często bagatelizujemy higienę jamy ustnej i „zapominamy” o wizycie u dentysty, a bolące zęby zbywamy środkami przeciwbólowymi. Czy jesteście w stanie wyobrazić sobie życie bez zębów? Nie pogryziesz mięsa, chrupiących warzyw, owoców, a nawet… pizzy (która pojawia się oczywiście raz na jakiś czas)! Jak w takim razie zadbać o swoje zęby?

            Na początku warto zrobić przegląd produktów, których powinniśmy unikać, żeby wspierać zdrowie naszych zębów. Na pewno będzie to przetworzone jedzenie, słodycze i gotowe produkty żywnościowe. Dlaczego? Z tego powodu, iż zawierają cukier. A cukier to doskonała pożywka dla bakterii, które żyją w jamie ustnej. Z powodu spożywania nadmiernej ilości cukru, rozwija się próchnica. Jest to chyba najbardziej widoczne u małych dzieci, u których można zauważyć dosłownie czarne zęby. Warto zatem nie spożywać cukru w ogóle, nawet nie tylko w kontekście zdrowia zębów.

Bardzo ważne w zdrowiu naszych zębów (czyli kośćca) są witaminy i minerały, jak i również makroskładniki. Warto zadbać o poziom każdego z nich. Jeśli chodzi o makroskładniki, to tym najważniejszym w zdrowiu zębów i kości jest białko – buduje struktury, tkanki łączne i wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego. Kolejnym ważnym składnikiem diety (bądź suplementacji) jest wapń. Każdy wie, że wapń buduje kości – tyczy się to również ich elementu, czyli zębów. Wapń może nawet remineralizować szkliwo, co jest bardzo ważne. Dla równowagi warto również dbać o poziom fosforu – również wpływa pozytywnie na strukturę zębów (i kości). Ważne tutaj będą również antyoksydanty, wspierające pracę organizmu i tkanki łączne, cynk, foliany, żelazo, witamina A, C, D, z grupy B i Omega 3 (która również może wspierać reminalizację szkliwa).

            Co może jeszcze być pomocne? Na pewno będą to probiotyki. Jeśli masz problem z zębami i brzydkim zapachem w jamie ustnej, warto płukać buzię roztworem wody i probiotyków (woda o temperaturze pokojowej). Probiotyki pomogą przywrócić równowagę mikroflory jamy ustnej, a co za tym idzie zniwelują nieprzyjemny oddech oraz przeważą negatywne bakterie, które mogą prowadzić do powstawania próchnicy.

Żurawina i inne produkty roślinne bogate w antocyjany (ciemne zabarwienie) mogą zapobiegać kolonizacji patogenów w jamie ustnej. Można płukać zatem jamę ustną płynami, zawierającymi wyciągi z takich roślin, by doprowadzić jamę ustną do równowagi.

Zielona herbata, bogata w polifenole, również może być zbawieniem dla zębów. Polifenole znane są z właściwości przeciwbakteryjnych i niwelujących toksyny, co również odnosi się do zębów. Herbata jest również bogata we fluor, który działa pozytywnie na zęby.

Warto dodać, że nie trzeba sztucznie fluoryzować zębów, zwłaszcza przy dość sceptycznym podejściu do tego związku. Takie samo działanie jak fluor ma ksylitol. Ksylitol zapobiega próchnicy zębów w bardzo efektywny sposób.

Dość naturalnym sposobem na oczyszczenie zębów i wsparcie ich, jest ssanie oleju kokosowego, który ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Można to robić i rano i wieczorem.

            Jak widać, jest wiele sposobów, pozwalających zadbać o zęby. Pamiętajmy, że zęby mają służyć nam już do końca życia, więc nie warto bagatelizować ich stanu.

Sylwia Lelonek, właścicielka bloga livethenature.com.