Nadmiar suplementów

Przyjmowanie suplementów stało się dość popularne ostatnimi czasy. Mamy w końcu je na wszystko – na każdy najdrobniejszy problem, od wzrostu mięśni, przez odchudzanie, lepszą pamięć aż po wyższe libido. Wśród kobiet popularne są też środki na zdrowe włosy, skórę, paznokcie, wśród mężczyzn na wzrost mięśni, libido itp. 

Ilu z Was jednak wie o tym, że suplementy mogą zaburzać pracę organizmu, jeśli przyjmowane są zbyt długo lub w nadmiarze? Warto również wspomnieć o ich interakcji z niektórymi lekami! Przyjmowanie suplementów nie jest proste i nie powinniśmy ich stosować (w większości) na własną rękę, bez porozumienia ze specjalistą. 

Przejrzyjmy popularne suplementy i ich możliwe skutki uboczne. 

Cynk – suplement stosowany na włosy, skórę i paznokcie oraz przy wsparciu pracy tarczycy. Nadmiar cynku powoduje zaburzenia we wchłanianiu żelaza i miedzi, jak również wymioty, bóle brzucha, biegunki i bóle głowy. Żadna z tych opcji nie jest szczególnie kusząca, a zwłaszcza to, że przy długim spożywaniu cynku możemy nabawić się anemii! 

Selen – kolejny pierwiastek, kojarzący się ze zdrową tarczycą. Jednak w nadmiarze jest dla nas już toksyczny. Przyczynia się do zaburzeń na tle neurologicznym, jak wahania nastroju, stanów lękowych, depresji. Jest związany też z nadmierną utratą włosów oraz łamliwością paznokci. 

Witamina B – często przyjmowana przez osoby nie jedzące mięsa również może być problematyczna. W aptece dostępna jest w formie cyjanokobalaminy, często toksycznej dla naszego organizmu, zwłaszcza gdy zaburzone są procesy metylacyjne. Bardziej odpowiednia może być forma metylokobalaminy lub hydroksykobalaminy. Obecnie mamy dość obciążone organizmy toksynami i nieodpowiednie formy takich witamin będą po prostu toksyczne dla organizmu, ponieważ nie przetworzą się odpowiednio. 

Podobnie jest w przypadku kwasu foliowego. Kwas foliowy to sztucznie stworzona forma w laboratorium, natomiast to, czego potrzebujemy to foliany. Jak się okazuje, przyjmowanie kwasu foliowego u kobiet w ciąży z zaburzoną metylacją może prowadzić do wad rozwojowych płodu! 

Żelazo – czyli remedium na anemię, bladą skórę, wypadające włosy i łamliwe paznokcie w nadmiarze będzie również działać toksycznie. Nadmiar żelaza może uszkodzić wątrobę, jak również powodować problemy w obszarze układu pokarmowego oraz nawet zaburzać pracę serca! Są to poważne objawy i nie warto tego bagatelizować, a żelazo przyjmować tylko pod okiem specjalisty!

Warto również przejrzeć preparaty ziołowe lub wyciągi z roślin, jak np. echinacea (jeżówka), czosnek, ginkgo biloba, zeń szeń i wiele innych. Te preparaty mogą zaburzać wchłanianie leków i nie mówię tu o preparatach przeciwbólowych, ale o takich na różne schorzenia, przyjmowanych przewlekle. Wszystkie takie preparaty warto konsultować z lekarzem! 

            Przed przyjmowaniem suplementów zapoznaj się dokładnie z wszelkimi informacjami dotyczącymi ich przyjmowania i może skonsultuj się ze specjalistą bądź z lekarzem. 

Sylwia Lelonek, właścicielka bloga livethenature.com.