Dieta wegańska

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, jak ważne jest odpowiednie odżywianie. To często właśnie od niego zależy czy jesteśmy zdrowi i w jakiej jesteśmy formie. W tej chwili ludzie dzielą się na trzy podstawowe grupy – tych, którzy jedzą byle co (na przykład przetworzone jedzenie), tych, którzy przywiązują coraz większą uwagę do jedzenia, jednak nie zawsze udaje im się wytrwać w swoich postanowieniach i tych, którzy już wiedzą co jest dla nich najlepsze, odżywiając się w odpowiedni sposób. Najzdrowsi są oczywiście ludzie z trzeciej grupy! Jeśli i Ty chcesz mieć lepszą formę, a przy tym nie jest Ci obcy los zwierząt, dieta wegańska może być idealna dla Ciebie! Jakie są jej główne zasady? Co trzeba o niej wiedzieć?

Wegańska czy wegetariańska? 

Podstawowa kwestia to terminologia, która dla wielu osób jest zamienna, a jest to błędne. Dieta wegetariańska nie jest tym samym co dieta wegańska, mimo że jedna i druga mają ze sobą sporo wspólnego! Dieta wegańska to tak naprawdę ścisły wegetarianizm, jednak nie oznacza to wcale, że wegetarianin jest weganinem. Skomplikowane? Niekoniecznie! Wystarczy zaznaczyć, że wegetarianie wykluczają ze swojej diety tylko niektóre produkty zwierzęce, podczas gdy weganie nie jedzą żadnych. Wystarczy spojrzeć na ryby - wegetarianie mogą je jeść, a weganie nie.

Dla kogo dieta wegańska?

Dieta wegańska jest przeznaczona szczególnie dla tych osób, które dbają o środowisko naturalne i zależy im szczególnie na losie zwierząt. Nie chcą zatem spożywać niczego, co ma z nimi związek – zarówno jajek, jak i na przykład mleka. Weganizm zakłada zatem spożywanie jedynie posiłków pochodzenia roślinnego. Głównie są to produkty zbożowe, ale także rośliny strączkowe, grzyby, orzechy, a nawet glony morskie! Jeśli ktoś ma ochotę na przykład na mleko, to może stosować zamienniki – jak na przykład mleko sojowe czy ryżowe zamiast mleka koziego czy krowiego.

Czy warto być weganinem?

Przekonania to jedno, a zachowanie zdrowia coś zupełnie innego. Dlatego wiele osób zastanawia się czy rzeczywiście warto być weganinem. Odpowiedź jest twierdząca! Dieta wegańska jest bardzo zdrowa dla organizmu, ponieważ zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych chorób. Niestety, trzeba ją umiejętnie skomponować – tylko wtedy pozytywnie oddziałuje na organizm!