Czym są białe plamki na paznokciach?

Ludzki organizm z reguły sygnalizuje swojemu „właścicielowi” wszelkie anomalie w naturalnym procesie funkcjonowania. Z reguły znaki, które nam przekazuje są czytelne, jednak trudne do zdiagnozowania. Jednym z nich są białe plamki, które pojawiają się na naszych paznokciach. Ich powstanie może być spowodowane niedoborem żelaza bądź cynku, ale również może być następstwem mikrourazów czy poważniejszych już schorzeń typu grzybica czy łuszczyca. Lekarze łącza również ich pojawienie się z gruźlicą.

Zdrowy paznokieć, który jest częścią również zdrowego organizmu powinien być przezroczysty, o jednolitej barwie, lśniący i gładki. Oczywiście nie zawsze płytka paznokcia będzie bezbarwna, ponieważ przez wzgląd na obecność naczyń krwionośnych pod jej spodem, może ona zmieniać chwilowo zabarwienia z białego do różowego. Przebarwienia mogą wynikać również z długotrwałego nakładania na płytkę lakieru, żelu i innych substancji przeznaczonych do wykonywania manicure. Również promienie UV w lampach, które utwardzają położone lakiery mogą działać niekorzystnie na płytkę, uszkadzając ją.

Długotrwałe zmiany, jeśli nie są spowodowane zidentyfikowanym urazem mechanicznym, należy poddać obserwacji oraz dalszej diagnostyce. Jeżeli pamiętamy, że przytrzasnęliśmy palce drzwiami bądź uderzyliśmy się w nie młotkiem, wówczas obserwujemy pod paznokciem wylew, który w krótkim czasie zmienia barwę na brunatną powodując dalej odejście wyschłego paznokcia. Nie jest to jednak nic nadzwyczajnego, tak się niestety dzieje po urazie.

W pierwszej kolejności, po ujrzeniu białych plamek na płytkach paznokci, należy przyjrzeć się własnemu schematowi odżywiania. Najprawdopodobniej problem rozwiąże się jeśli sprawimy, ze nasza dieta będzie bardziej zdrowa i zbilansowana w taki sposób, aby organizm otrzymywał z pożywienia wszystkie niezbędne witaminy i minerały. Jeśli będą one dostarczane we właściwych proporcjach, białe plamki na paznokciach znikną, a my będziemy wiedzieli, że właśnie tutaj leżał problem. Cennym źródłem potrzebnych składników są: mięso, jaja, sery, produkty zbożowe, kasze, orzechy czy pestki słonecznika.

Można jednocześnie rozważyć suplementacje witaminową. Dziś na rynku dostępnych jest wiele produktów tego typu, które mogą wesprzeć nas w walce z anomaliami tego typu.

Białych plamek na paznokciach nie należy jednak bagatelizować jeśli towarzyszą im inne objawy jak np. ciemnienie paznokcia, wysychanie, łuszczenie się… Wówczas należy udać się do specjalisty, który może stwierdzić, że zaatakowała nas grzybica bądź łuszczyca – czyli bardzo powszechny problem jeśli często korzystamy z publicznych kąpielisk, gdzie można nabawić się tego typu schorzeń. Znaki na naszych paznokciach to również objawy zatrucia, które daje np. arszenik, jednak te przypadki już są bardzo skrajne, ale należy o nich wspomnieć.