Czekolada w diecie.

Słodki smak czekolady to pokusa dla bardzo wielu z nas. Nie znika ona wraz z podjęciem decyzji o przejściu na dietę odchudzającą. Tym bardziej zatem, należy przygotować w nowym jadłospisie miejsce na  drobne przyjemności, które nie tylko będą poprawiały nam humor, ale jednocześnie dostarczą minerałów, których potrzebujemy. Słodką mleczną czekoladę, powinniśmy ograniczyć do minimum. Oczywiście nic złego się nie wydarzy jeśli poczęstujemy się odrobiną ptasiego mleczka bądź innych podobnych produktów, jednak w bilansie zalet i wad wyrobów o słodkim i gorzkim smaku, zdecydowanie więcej walorów leży po stronie tego drugiego, czemu warto jest dokładnie się przyjrzeć.

Tutaj eksperci polecają sięgnięcie po czekoladę gorzką, która jest z reguły bogata w magnez, ale również w żelazo i potas. Takie przywileje są z reguły zarezerwowane właśnie dla gorzkiej czekolady, w czym słodkie odpowiedniki muszą jej ustąpić. Warto ją zatem włączyć do swojego tygodniowego jadłospisu, ponieważ dietetycy twierdzą, iż gorzka czekolada zdecydowanie usprawnia pracę mózgu, ale jednocześnie działa pozytywnie na nasz układ immunologiczny, chroniąc przez miażdżycą, a nawet nowotworami. Oczywiście nie jest to ochrona absolutna, jednak te czynniki stanowią solidne wsparcie w utrzymaniu prawidłowego stanu zdrowia. Podobno może także nas wspomóc w okresie niewielkiej infekcji. Odpowiedzialne za te dobrodziejstwa są antyoksydanty, które jak się przypuszcza również znacznie hamują procesy starzenia się skóry.

Nie można jednak popadać w zbytni entuzjazm, ponieważ pomimo mniejszej ilości tłuszczy i cukru niż znajdujemy je w typowo mleczno-kakaowych wyrobach, gorzka czekolada także jest wysokokaloryczna i spożywanie jej w zbyt dużej ilości powoduje dokładnie te same efekty co jej słodsze odpowiedniki.

Rozwiązaniem jest racjonalne dopasowanie jej spożywania do codziennej diety i aktywności fizycznej, dzięki temu zapanowanie nad masą ciała po jej zjedzeniu nie będzie wyzwaniem. Jak wiemy czekolada w każdej postaci poprawia nastrój i ogólne samopoczucie. Nie jest zatem łatwo z niej zrezygnować od razu, ale wszelkie próby z tym związane na pewno przyniosą pozytywne rezultaty wraz z efektami diety.

Oczywiście większość z nas nie jest miłośnikami gorzkiej czekolady ze względu na jej smak. Wiadomym jest, ze to co słodkie smakuje przyjemniej, jednak do gorzkiego smaku również z czasem można się przyzwyczaić, a kiedy już to nastąpi, wówczas słodka czekolada nie będzie stanowiła tak wielkiej pokusy.